This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Ceremoniał szkolny z wykorzystaniem sztandaru

 

CEREMONIAŁ SZKOLNY Z WYKORZYSTANIEM SZTANDARU

 

w Szkole Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie

 

 

 

Ceremoniał szkolny jest opisem przeprowadzenia uroczystości z udziałem sztandaru szkolnego i samej celebracji sztandaru. Jest pomocny w organizowaniu ślubowań, przyrzeczeń i innych uroczystości szkolnych. Stanowi integralną część z przyjętą tradycją szkolną i harmonogramem uroczystości i imprez szkolnych.

 

 

 

I.                   Nazwa Szkoły brzmi: „Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie”.

 

 

 

II.                Szkoła posiada własny sztandar, którego wygląd przedstawia opis:

 

 1. Prawa strona: orzeł w koronie haftowany srebrem na biało - czerwonym tle, napisy Bóg, Honor, Ojczyzna i Wiedza - 2009, .
 2. Lewa strona: Patron szkoły na ekri tle. Wokół postaci patrona napis: Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie. W prawym i lewym rogu znaki pułkowe pal.
 3. Sztandar obszyty złotymi frędzlami.
 4. Drzewiec sztandaru zakończony metalową głowicą w formie orła w koronie.
 5. W przypadku żałoby narodowej lub wewnętrznej w Szkole, przypina się na drzewcu sztandaru od strony godła państwowego czarną wstęgę.

 

 

 

III.             SZTANDAR SZKOLNY

 

 

 

 1. Sztandar szkolny dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski, symbolem Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe środowisko. Uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi, a przechowywanie, transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji, właściwych postaw jego poszanowania.
 2. Sztandar jest przechowywany na terenie szkoły w zamkniętej gablocie. Insygnia pocztu sztandarowego znajdują się w gabinecie dyrektora.
 3. Poczet sztandarowy powinien być wytypowany z uczniów wyróżniających się w nauce o nienagannej postawie i wzorowym zachowaniu w następującym składzie: sztandarowy i dwie uczennice asystujące.
 4. Powołuje się drugi skład rezerwowy pocztu, który może zastąpić stałą obsadę pocztu w razie ich nieobecności.
 5. Kandydatury składu pocztu sztandarowego są przedstawiane przez opiekuna pocztu sztandarowego oraz Samorząd Uczniowski za zgodą wychowawcy, nauczycieli, rodziców wybranych uczniów na czerwcowej radzie pedagogicznej i przez nią zatwierdzone.
 6. Kadencja pocztu sztandarowego trwa jeden rok. Po skończeniu kadencji nazwiska uczniów są wpisane do kroniki szkoły oraz publicznie są im wręczane pamiątkowe dyplomy.
 7. Decyzją rady pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku dokonuje się wyboru uzupełniającego.
 8. Insygnia pocztu sztandarowego:

 

- biało-czerwone szarfy założone przez prawe ramię, zwrócone kolorem białym w stronę kołnierza, spięte na lewym biodrze,

 

- białe rękawiczki.

 

 1. Sztandarowy i asysta powinni być ubrani odświętnie: uczeń ciemne spodnie i biała koszula, uczennice białe bluzki i ciemne spódnice.
 2. Udział sztandaru w uroczystościach na terenie szkoły

 

 1. uroczyste rozpoczęcie oraz zakończenie roku szkolnego
 2. Święto Szkoły
 3. uroczystości składania kwiatów w miejscach pamięci narodowej
 4. uroczystości patriotyczne i religijne, w których bierze udział społeczność Szkoły lub jego delegacja.

 

 1. Sztandarem wykonuje się następujące chwyty;

 

 1. „Na ramię”
 2. „Prezentuj”
 3. „Do nogi”

 

 

 

- wykonując chwyt „Na ramię”, sztandarowy prawą ręką (pomagając sobie lewą) kładzie drzewce na prawe ramię i trzyma je pod kątem 45o (w stosunku do ramienia)

 

- wykonując chwyt „Prezentuj” z położenia „Do nogi”, sztandarowy podnosi sztandar prawą ręką pionowo do góry wzdłuż prawego ramienia. Następnie lewą ręka chwyta drzewce sztandaru tuż pod prawa i opuszcza prawą rękę na całej długości, obejmując dolną cześć drzewca. Asysta sztandaru w postawie zasadniczej.

 

- wykonując chwyt „Do nogi’ z położenia „Prezentuj” lub z położenia „Na ramię”, sztandarowy przenosi sztandar prawą ręką (pomagając sobie lewą) do nogi. Chwyt „Do nogi” wykonuje się na komendę: „Baczność”

 

- salutowanie sztandarem wykonuje się z postawy „Prezentuj”, chorąży robi zwrot w prawo skos z równoczesnym wysunięciem lewej nogi w przód na odległość jednej stopy i pochyla sztandar w przód do 45o. Po czasie „salutowania” przenosi sztandar do postawy „Prezentuj”.

 

12. Ceremoniał przekazania opieki nad sztandarem odbywa się w czasie uroczystego zakończenia roku szkolnego.

 

 

 

Najpierw występuje poczet sztandarowy ze sztandarem, a następnie wychodzi nowy skład pocztu. Jako pierwszy zabiera głos dotychczasowy sztandarowy pocztu sztandarowego, który mówi:

 

 

 

Przekazujemy Wam sztandar – symbol Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie. Opiekujcie się nim i godnie reprezentujcie nasza szkołę.

 

 

 

Na co sztandarowy nowego pocztu sztandarowego odpowiada:

 

Przyjmujemy od was sztandar szkoły. Obiecujemy dbać o niego, sumiennie wypełniać jego obowiązki i być godnymi reprezentantami Szkoły Podstawowej im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie  

 

 

 

Po tych słowach dotychczasowa asysta przekazuje insygnia. Sztandarowy salutuje sztandarem, nowy sztandarowy przyklęka na prawe kolano, całuje róg sztandaru, po tym następuje  przekazanie sztandaru.

 

Nowe artykuły

Wydarzenia w roku 2014 NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS 12 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni...
Opublikowano: 26/03/2017, 18:11
Wydarzenia w roku 2016
Opublikowano: 26/03/2017, 17:56
Wydarzenia w roku 2015  Zapraszamy  Jasełka 22 grudnia nasza sala gimnastyczna wypełniła się zaproszonymi gośćmi, rodzicami, nauczycielami i...
Opublikowano: 26/03/2017, 17:55
Promocja zdrowia  Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w dniu 8...
Opublikowano: 03/12/2014, 10:51
Drodzy Absolwenci        Ten list kierujemy do Was drodzy Absolwenci Szkoły Podstawowej w Ruszkach – Janowie, ponieważ pragniemy odtworzyć historię...
Opublikowano: 20/02/2014, 13:16

Licznik odwiedzin

Today0
Yesterday2
Week2
Month34
All13910