Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Historia szkoły

 

 

 

Szkoła – jak wielki pomnik z kamienia,

Co śnił się kiedyś w śmiałych marzeniach.

Tu tysiącletnia mowa ojczysta 

Wśród białych murów nową ma przystań.

Otwórzmy książki i niech z czytanek

Słowa jak fale płyną wiślane.

Słowa jak dęby szumią wiekowe       

O tym co dawne, o tym co nowe.”


 Obraz  Szkoły Podstawowej  im. płk L. Głowackiego w Janowie

Szkoła Podstawowa w Janowie tętni życiem. Jest sercem i dumą lokalnej społeczności. Zawsze otwarta dla uczniów, rodziców, przyjaciół pozwala nie tylko zgłębiać wiedzę, ale także realizować marzenia, zainteresowania i pasje…

Przez trzy lata nie było szkoły w Janowie. Poprzednią zamknięto w marcu 1993 roku ze względu na zły stan techniczny budynku. Ponad 100 uczniów zaczęto dowozić autobusem szkolnym do Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie. Decyzję o budowie nowej szkoły w Janowie – Ruszkach, władze gminy podjęły w 1993 roku i w ciągu niespełna 3 lat wybudowano i oddano do użytku obecny budynek. Dnia 2 stycznia 1996 roku w nowo otwartym budynku naukę ponownie rozpoczęli uczniowie.

Nasza szkoła nosi imię płk Ludwika Głowackiego. Należymy do grona szkół gminy Młodzieszyn noszących imiona bohaterów Walk nad Bzurą 1939 roku. Krzewiąc ideę naszego Patrona promujemy w procesie dydaktyczno-wychowawczym wartości związane z wytrwałością w dążeniu do wyznaczonych celów, kształtujemy postawy patriotyczne. Opiekujemy się grobami żołnierskimi i miejscami Pamięci Narodowej.

Na uroczystości nadania szkole imienia obecni byli nie tylko przedstawiciele Gminy Młodzieszyn i rodzina przyszłego Patrona Szkoły, ale też wielu znakomitych gości znających Pułkownika.

W lipcu 2010 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej, której otwarcie nastąpiło 12 października 2012 roku. W budynku znajduje się także siłownia oraz pomieszczenie dla logopedy i pedagoga szkolnego.

W naszej szkole najważniejszy jest uczeń, praca nad przygotowaniem do podjęcia nauki w gimnazjum, zdobywaniem wiedzy i umiejętności. Służy temu systematyczny i przemyślany proces dydaktyczno - wychowawczy. To nie tylko nauka, ale także wszechstronny rozwój osobowości, wychowanie ku wartościom, szacunek dla przeszłości, integracja. Życie szkolne toczy się swoim własnym rytmem, wyznaczanym przez pory roku, ważne wydarzenia, tradycję. Odbywają się różnorodne spotkania, zajęcia pozalekcyjne, imprezy, wycieczki.

Zgodnie z kalendarzem witamy wiosnę i topimy marzannę, sprzątamy świat, organizujemy pocztę walentynkową i choinkę szkolną. Uczniowie aktywnie włączają się w zbiórkę pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Niejednokrotnie gościmy aktorów z ciekawymi spektaklami teatralnymi lub sami przygotowujemy inscenizacje, korzystamy również ze spektakli „Internetowy Teatr TVP dla szkół”, propagujące polską i obcą literaturą dziecięcą i kulturę żywego słowa.

Zapraszamy ciekawych ludzi, przedstawicieli różnych zawodów (pielęgniarki, strażaków, policjantów), artystów ludowych, iluzjonistów. Realizujemy projekt „ludzie z pasją” – spotkania z ludźmi, dla których mottem życia jest „człowiek bez pasji nudzi swoją duszę”.

 

Wspólnie z uczniami dbamy o wystrój sal lekcyjnych, korytarzy. Systematycznie zmieniamy dekoracje i wystawy prezentujące dorobek artystyczny. Możemy przebywać, pracować i uczyć się pięknych i kolorowych salach lekcyjnych wyposażonych w pomoce naukowe i dydaktyczne. Uczniowie mają do dyspozycji nowoczesną salę gimnastyczną, siłownię, plac zabaw, bibliotekę, pracownię komputerową z komputerami stacjonarnymi, laptopy – dla każdego ucznia - pozyskane w programie „cyfrowej szkoły” / jako jedyna szkoła w powiecie sochaczewskim/, tablice interaktywne, sprzęt audiowizualny. Zajęcia lekcyjne i pozalekcyjne prowadzone są z wykorzystaniem narzędzi technologii informacyjno-komunikacyjnej TIK. Uczniowie klas IV-VI biorą udział w programie: lepsza szkoła – sesje z plusem. Realizujemy projekty: szklanka mleka, owoce w szkole.

Szkoła aktywnie uczestniczy w programach ministerialnych, rządowych i różnych projektach: „rok szkoły w ruchu”, Ćwiczyć każdy może”, „szkoła promująca zdrowie”, „młodzi – Odwagi”, „aktywni dla klimatu”, „zmieniam nawyki, zmieniam klimat”. Dzięki temu promujemy zdrowie i zdrowy tryb życia oraz postawy proekologiczne.

W szkole, nie tylko uczniowie dojeżdżający, mogą korzystać ze świetlicy szkolnej, która nie tylko zapewnia opiekę, ale też wspomaga w nauce i rozwoju zainteresowań.

Uczniowie, w razie potrzeby, objęci są pomocą logopedy i pedagoga szkolnego.

Kadra pedagogiczna wciąż podnosi swoje kwalifikacje na licznych kursach, warsztatach, szkoleniach, studiach podyplomowych. Priorytetem szkoły jest dbanie o wysoki poziom nauczania, co przekłada się na bardzo dobre wyniki sprawdzianów zewnętrznych, przygotowanie uczniów do nauki w gimnazjum oraz osiągnięciach naszych wychowanków w konkursach, zawodach, turniejach.

Oferta edukacyjna szkoły jest dostosowana do potrzeb uczniów, umożliwia rozwijanie ich zainteresowań oraz wsparcie dla uczniów z dysfunkcjami, bowiem ukazujemy naukę i uczenie się jako wartość najwyższą. Współpracujemy z różnymi instytucjami, placówkami wspomagającymi rozwój dziecka ze szczególnymi potrzebami /uczeń słabowidzący – współpraca ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Laskach/.

Odpowiadając na potrzeby lokalnego środowiska inicjujemy szereg działań w celu integracji całej społeczności. Są to m.in. festyny, pielgrzymki, zawody itp.

W swojej codziennej pracy, szkoła wspierana jest przez sponsorów, partnerów i przyjaciół szkoły. Szkoła jest postrzegana jako placówka bezpieczna, otwarta i przyjazna dla uczniów, rodziców, pracowników i środowiska lokalnego.

Pracownicy obsługi dbają, by w szkole i wokół niej było czysto i przyjemnie. Budynek otoczony jest zielenią i barwnymi kwiatami.

 

 

 

Dzień 16 lutego 1996 r. to dzień, który zapewne wiele osób związanych z oświatą pamięta. Miała wówczas miejsce uroczystość otwarcia Szkoły Podstawowej w Janowie. W naszych sercach pozostały słowa Wójta Gminy Młodzieszyn – p. Joanny Szymańskiej:

 

 „Nadeszła dla nas wszystkich, szczególnie dla mieszkających w tej wsi dzieci chwila, gdy nie muszą biec w zimowy lub deszczowy ranek do samochodu dowożącego ich do Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie. Najmłodsi długo musieli oczekiwać na dzień, który dziś nastąpił”.

 

To wydarzenie było bardzo ważne dla społeczności Janowa   i okolic, bowiem przez trzy lata nie było tu szkoły. Zamknięto ją   w marcu 1993 roku ze względu na zły stan techniczny budynku. Ponad 100 uczniów zaczęto dowozić autobusem szkolnym do Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie, gdzie kontynuowali naukę w nowym, przestronnym budynku, w klasopracowniach wyposażonych w nowoczesny sprzęt i nowe pomoce. Mimo znacznego polepszenia warunków pracy nauczyciele z nostalgią wspominali Ruszki:  „musieliśmy opuścić mury szkoły, pożegnać się z pięknym parkiem, który był dla wszystkich oazą spokoju i wytchnienia. Pomocną dłoń wyciągnęła do nas dyrekcja Szkoły Podstawowej w Młodzieszynie –     p. Joanna Cechmistrz i jej zastępca – p. Ewa Orlińska przyjmując nas do pracy w pełnym składzie”.

 

Decyzję o budowie nowej szkoły w Janowie – Ruszkach, władze gminy podjęły w 1993 roku i w ciągu niespełna 3 lat wybudowano  i oddano do użytku obecny budynek. W grudniu 1995 r. w wyniku konkursu na stanowisko dyrektora Szkoły Podstawowej w Janowie powołano mgr Ewę Orlińską.

 

Dnia 2 stycznia 1996 roku w nowo otwartym budynku naukę rozpoczęli uczniowie klas I-III i dzieci w oddziale przedszkolnym, a od II semestru uczniowie klas IV-VII. Klasa VIII – decyzją rodziców – kontynuowała  naukę w Szkole Podstawowej w Młodzieszynie. Zatrudniono 8 nauczycieli w pełnym wymiarze czasu pracy i 6 na czas określony – w niepełnym wymiarze. Taka struktura zatrudnienia wynikała z faktu, iż placówka została oddana do użytku w połowie roku szkolnego. Szkoła otrzymała też 1 etat administracyjny oraz 3,5 etatu obsługi. Uroczyste otwarcie szkoły nastąpiło, jak już wspomniano wcześniej, dnia 16 lutego 1996 roku z udziałem wielu zaproszonych gości.

 

Od 1 września 1996r. szkoła stała się placówką pełną z klasami I-VIII i „zerówką”. Rok 1999 to rok przełomowy w polskiej edukacji – weszła bowiem w życie reforma oświaty. Zgodnie z jej założeniami, od 1 września 1999r. uczniowie, którzy ukończyli klasę VI, podjęli naukę w nowo powstałych gimnazjach. W naszej szkole pozostał oddział przedszkolny, klasy I-VI oraz klasa VIII, która jako ostatnia kończyła naukę starym systemem. Od 1 września 2000 roku placówka stała się sześcioklasową szkołą podstawową z oddziałem przedszkolnym.

 

16.IX.2009 roku odbyła się uroczystość nadania szkole imienia. Naszym Patronem został płk Ludwik Głowacki.

 

W lipcu 2010 roku rozpoczęto budowę sali gimnastycznej. Planowane zakończenie budowy grudzień 2011 r.

 

Mgr Ewa Orlińska była dyrektorem Szkoły Podstawowej w Janowie do dnia 31.08.2006r. – w tymże roku podjęła bowiem decyzję o przejściu na emeryturę. Od 1 września 2006 r. dyrektorem szkoły jest mgr Mirosława Winnicka wyłoniona w drodze konkursu.

 

Nowe artykuły

Wydarzenia w roku 2014 NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS 12 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni...
Opublikowano: 26/03/2017, 18:11
Wydarzenia w roku 2016
Opublikowano: 26/03/2017, 17:56
Wydarzenia w roku 2015  Zapraszamy  Jasełka 22 grudnia nasza sala gimnastyczna wypełniła się zaproszonymi gośćmi, rodzicami, nauczycielami i...
Opublikowano: 26/03/2017, 17:55
Promocja zdrowia  Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w dniu 8...
Opublikowano: 03/12/2014, 10:51
Drodzy Absolwenci        Ten list kierujemy do Was drodzy Absolwenci Szkoły Podstawowej w Ruszkach – Janowie, ponieważ pragniemy odtworzyć historię...
Opublikowano: 20/02/2014, 13:16

Licznik odwiedzin

Today0
Yesterday4
Week26
Month57
All13434