This page is hosted for free by cba.pl, if you are owner of this page, you can remove this message and gain access to many additional features by upgrading your hosting to PRO or VIP for just 5.83 PLN.
Do you want to support owner of this site? Click here and donate to his account some amount, he will be able to use it to pay for any of our services, including removing this ad.
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Promocja zdrowia

Promocja zdrowia

 Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie

została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

w dniu 8 września 2016 r.

 

Poniżej przedstawiamy treść listu jaki otrzymaliśmy z Kuratorium Oświaty w Warszawie:

Pani
Mirosława Winnicka
Dyrektor
Szkoły Podstawowej im. płk. Ludwika Głowackiego
w Janowie
Szanowna Pani Dyrektor,
w związku ze złożeniem wniosku o włączenie do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie wraz ze sprawozdaniem oraz po uzyskaniu rekomendacji Wojewódzkiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie,
uprzejmie informuję, że Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w dniu 8 września 2016 r.

Po upływie 2 lat od daty przyjęcia do sieci, mogą Państwo ubiegać się o uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie, zgodnie z procedurami zamieszczonymi na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie, zakładka Dyrektor i nauczyciel – Szkoły promujące zdrowie.

Życzę kolejnych sukcesów w drodze do uzyskania certyfikatu oraz satysfakcji z poprawy jakości zdrowia społeczności szkolnej.

Z poważaniem
Marzena Laskus

Specjalista
Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie

Wydział Zwiększania Szans Edukacyjnych
Kuratorium Oświaty w Warszawie

Podsumowanie działań

Szkoła Podstawowa im. Ludwika Głowackiego w Janowie jest drugą szkołą w powiecie sochaczewskim i pierwszą w gminie Młodzieszyn, która należy do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Tematyka zdrowotna przewijała się w różnych działaniach podejmowanych w naszej szkole od zawsze. Od wielu lat współpracujemy z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie i ta współpraca była główną inspiracją do podjęcia decyzji przystąpienia do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Wiedzieliśmy że nie będzie to łatwe zadanie. Pomysłodawcą i twórcą działań w nasze szkole była ówczesna dyrektor szkoły Mirosława Winnicka. Pod koniec 2013 r zaprosiła dyrektora SP w Brzozowie Andrzeja Grabarka oraz nauczycieli ze szkół z terenu gminy na spotkanie poświęcone programowi i dobrym praktykom Szkoły Promującej Zdrowie. Następnie z programem zostali zapoznani uczniowie oraz ich rodzice. W momencie zgłaszania naszej szkoły tj. 28 stycznia 2014 r. 98% społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, rodziców i pozostałych pracowników szkoły) wyraziło aprobatę dla tworzenia szkoły promującej zdrowie.

17 kwietna 2014 r zostaliśmy wpisani na listę szkół kandydujących do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Od tego momentu nasze działania zostały zintensyfikowane i rozpoczęliśmy okres systematycznej pracy według opracowanego planu. Najważniejsze zadania, które realizowaliśmy to:

·   Ogólnopolska akcja Szklanka mleka i Owoce w szkole

·         Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Śniadania, który został zorganizowany pod hasłem „Znajdź czas na śniadanie”. Uczniowie klas I-VI i oddziału przedszkolnego przy wsparciu nauczycieli i rodziców zorganizowali wspólne śniadanie. Dzieci z przygotowanych składników robiły pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz płatki i jogurty. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania. Wierzymy, że udział w akcji przyczynił się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości w spożywaniu śniadania w domu i szkole. Chcemy w dalszym ciągu kontynuować takie akcje.

·         Bicie Rekordu Guinnessa w ramach programu „Śniadanie daje moc” – Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania w dniu 7 listopada 2014 r. i 6 listopada 2015 r. – wspólne przygotowanie zdrowego śniadania przez nauczycieli, rodziców i uczniów klas 0-3. Próba z dnia 6 listopada 2015 r. pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania zakończyła się sukcesem! Komisja Guinnessa uznała udział 6778 uczestników i tym samym polska lekcja gotowania zdrowego śniadania okazała się najlepsza na świecie!

·         Piknik „Czas na zdrowie”

23 maja 2015 r. odbył się Piknik/Festyn Rodzinny pod hasłem „Czas na zdrowie”. Uroczystość zaczęła się projekcją filmów z serii „Śmietnik w mojej głowie”. Po projekcji odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym brali udział uczniowie i rodzice. Miłym i smacznym akcentem było wspólne śniadanie, które zostało wcześniej przygotowane przez rodziców, uczniów, nauczycieli przy dużym wsparciu uczennic i ich opiekunów z ZSRCKU w Sochaczewie. Śniadanie było obfite i bogate w zdrowe składniki pokarmowe, witaminy i sole mineralne w postaci warzyw, owoców, nabiału, chudej wędliny i soków. Obfitość potraw i produktów zawdzięczaliśmy naszym sponsorom „Tesco Polska”, „Bakoma”, gospodarstwu „Tęczowy Ogród” oraz sklepowi „U Sławka”. Po śniadaniu był czas na gry i zabawy  ruchowe. Chętni mogli poczuć się zdrowo, kolorowo i dać się pomalować w warzywa i owoce. Wszyscy czekali na mecz piłki siatkowej rodzice kontra uczniowie. Dodatkową atrakcją była wystawa produktów zdrowej żywności – miodu, pieczywa, soków i serów z gospodarstw ekologicznych lokalnych producentów oraz mierzenie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru. Strażacy z OSP Giżyce pokazali sprzęt strażacki i udostępnili go uczniom odpowiadając przy tym na ich pytania.

·         Spotkanie z dietetykiem Naturhause w ramach ogólnopolskiej akcji „UWAGA NADWAGA” dnia 12 listopada 2014 roku. Zaproszeni goście poznali zasady prawidłowego, zdrowego odżywiania, otrzymali również materiały merytoryczne dotyczące niwelowania błędów żywieniowych i wprowadzania właściwych nawyków odżywiania.

Po dwuletnim okresie kandydowania dzięki wielkiemu zaangażowaniu ówczesnej dyrektor Mirosławy Winnickiej i całej społeczności szkolnej oraz złożeniu wniosku o włączenie do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie wraz ze sprawozdaniem, a także po uzyskaniu rekomendacji Wojewódzkiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie nasze działania zostały uwieńczone sukcesem.

Po upływie 2 lat od daty przyjęcia do sieci oraz po wypełnieniu procedur będziemy mogli ubiegać się o uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie.

Swoim przykładem chcielibyśmy zachęcić inne szkoły do włączenia się do pracy związanej z poprawą zdrowia społeczności szkolnej.

 Szkolny koordynator SzPZ - Małgorzata Żakowska

 

Szkoła Promująca Zdrowie – warunki przyjęcia

I. Warunki wstępne:

 1. Aktywność na rzecz promocji zdrowia w szkole i środowisku (działania te są zawarte                i widoczne w misji i wizji szkoły).
 2. Otwartość na zmiany.
 3. Przekonanie o słuszności idei Dyrektora szkoły oraz większości Rady Pedagogicznej.
 4. Aktywność i twórcze zaangażowanie w realizację ścieżki edukacyjnej – edukacja prozdrowotna (lub innych form realizacji edukacji zdrowotnej w przypadku placówki).

II. Okres przygotowawczy

1. Kontakt z Koordynatorem Wojewódzkim lub Koordynatorem Regionalnym.
2. Uchwała Rady Pedagogicznej.
3. Pisemna deklaracja chęci przystąpienia do sieci (załącznik 1).

Okres przygotowawczy trwa od roku do 3 lat, w czasie którego niezbędne jest:

·          odbycie form doskonalenia RP z obszaru SzPZ,

·          powołanie szkolnego zespołu i koordynatora,

·          podjęcie systemowych działań w zakresie promocji zdrowia – diagnoza, planowanie, realizacja, ewaluacja,

·          stałe monitorowanie samopoczucia całej społeczności szkolnej (badanie stopnia zadowolenia ze szkoły),

·          opracowanie raportów rocznych i raportu podsumowującego..

1. Przygotowanie

  Inicjacja – narodzenie się pomysłu i chęci tworzenia SzPZ w społeczności szkolnej.

  Propagowanie idei SzPZ w społeczności szkolnej, wśród rodziców i społeczności lokalnej.

  Pozyskiwanie uczestników i sojuszników.

  Powołanie szkolnego koordynatora i zespołu promocji zdrowia.

  Podjęcie wzajemnych zobowiązań przez osoby przystępujące do działania.

2. Diagnoza stanu wyjściowego

  Zebranie danych dotyczących aktualnych problemów ludzi, warunków funkcjonowania szkoły itd.

  Analiza tych danych.

  Ustalenie listy problemów wymagających rozwiązania.

3. Budowanie planu działań i ich ewaluacji

  Wybór problemu/ów (priorytetowego/-ych).

  Określenie przyczyn tych problemów i sposobów usunięcia tych przyczyn.

  Ustalenie celów.

  Zbudowanie planu działań dla osiągnięcia celów.

4. Działania

  Realizacja planu, monitorowanie działań (ewaluacja procesu) oraz dokonywanie niezbędnych korekt dla osiągnięcia celu.

5. Ewaluacja wyników działań

  Ewaluacja końcowa – sprawdzenie czy osiągnięto cel.

III. Przyjęcie do sieci wojewódzkiej

Po upływie okresu przygotowawczego Koordynator i Zespół Wojewódzki przyjmują szkołę do sieci wojewódzkiej pod warunkiem:

 1. Podtrzymania przez 60% społeczności szkolnej gotowości wstąpienia do sieci (zawarcie porozumienia pomiędzy szkołą a Koordynatorem Wojewódzkim).
 2. Dokonania ewaluacji podjętych działań;
 3. Przedstawienia raportu podsumowującego[1], który powinien zwierać:

·          wyniki diagnozy, opis problemu priorytetowego, sprawozdanie z realizacji projektu mającego na celu rozwiązywanie problemu priorytetowego, ewaluacja projektu,

·          opis stopnia akceptacji środowiska dla idei SzPZ w tym stopień świadomości i zaangażowania RP,

·          program edukacji zdrowotnej (w jaki sposób przebiega w szkole realizacje ścieżki?),

·          informację o współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym,

·          informację w jakim zakresie przeszkolono Radę Pedagogiczną, uczniów, rodziców, nauczycieli, administrację,

·          opis pracy szkolnego koordynatora i zespołu wspierającego,

·          informację na temat wyników monitorowania samopoczucia całej społeczności szkolnej (stopnia zadowolenia ze szkoły),

·          opis dostępnego dla szkoły sposobu współpracy ze służbą zdrowia,

·          dodatkową dostępna dokumentację z przebiegu pracy (zdjęcia, kasety wideo, CD).

 1. Wizyta studyjna w szkole/placówce

Po przedstawieniu raportu i wizycie studyjnej Koordynatora Wojewódzkiego/Regionalnego i członków zespołów wspierających, Wielkopolski Kurator Oświaty na podstawie rekomendacji Koordynatora przyjmuje szkołę/placówkę do  MAZOWIECKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE.

III. Przyjęcie do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Szkoła, która została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jest                   w dalszym ciągu wspierana i monitorowana przez Wojewódzkiego Koordynatora, a po upływie trzech lat, na podstawie przeprowadzonej przez szkołę autoewaluacji za pomocą odpowiednich narzędzi (http://www.cmppp.edu.pl/files/Narzedzia%20do%20autoewaluacjiZeszyt%2011.pdf) Koordynator może udzielić jej rekomendacji służącej przyjęciu do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

IV. Certyfikacja

Szkoły, które przeprowadzą autoewaluację, opracują jej wyniki i przedstawią je w trakcie publicznej prezentacji będą miały dwie możliwości:

·         wystąpić z wnioskiem (http://www.cmppp.edu.pl/files/Nowy%20wniosek.pdf) o przyjęcie     do Krajowej Sieci SzPZ,

·         wystąpić z wnioskiem (http://www.cmppp.edu.pl/files/Nowy%20wniosek.pdf) o nadanie Polskiego Certyfikatu.

Przynależność do Krajowej Sieci SzPZ

Polski Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie

 • Szkoła przeprowadziła autoewaluację
 • W uznaniu jej wieloletniej pracy szkoła została przyjęta do Krajowej Sieci SzPZ (otrzymuje dokument potwierdzający ten fakt)
 • Pozostaje w Krajowej Sieci chcąc pracować nad swoim dalszym rozwojem zgodnie z modelem SzPZ (dla siebie i środowiska lokalnego)
 • Szkoła przeprowadziła autoewaluację
 • Ma świadomość oraz potwierdzenie Kapituły co do swoich mocnych stron w zakresie budowania modelu SzPZ (czuje się specjalistą w tym zakresie)
 • Jest gotowa dzielić się z innymi szkołami doświadczeniami jak dojść do ww. mocnej strony

 

 

Nowe artykuły

Wydarzenia w roku 2014 NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS 12 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni...
Opublikowano: 26/03/2017, 18:11
Wydarzenia w roku 2016
Opublikowano: 26/03/2017, 17:56
Wydarzenia w roku 2015  Zapraszamy  Jasełka 22 grudnia nasza sala gimnastyczna wypełniła się zaproszonymi gośćmi, rodzicami, nauczycielami i...
Opublikowano: 26/03/2017, 17:55
Promocja zdrowia  Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w dniu 8...
Opublikowano: 03/12/2014, 10:51
Drodzy Absolwenci        Ten list kierujemy do Was drodzy Absolwenci Szkoły Podstawowej w Ruszkach – Janowie, ponieważ pragniemy odtworzyć historię...
Opublikowano: 20/02/2014, 13:16

Licznik odwiedzin

Today0
Yesterday2
Week2
Month34
All13910