Jeśli jesteś właścicielem tej strony, możesz wyłączyć reklamę poniżej zmieniając pakiet na PRO lub VIP w panelu naszego hostingu już od 4zł!
Strony WWWSerwery VPSDomenyHostingDarmowy Hosting CBA.pl

Promocja zdrowia

Promocja zdrowia

 Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie

została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

w dniu 8 września 2016 r.

 

Poniżej przedstawiamy treść listu jaki otrzymaliśmy z Kuratorium Oświaty w Warszawie:

Pani
Mirosława Winnicka
Dyrektor
Szkoły Podstawowej im. płk. Ludwika Głowackiego
w Janowie
Szanowna Pani Dyrektor,
w związku ze złożeniem wniosku o włączenie do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie wraz ze sprawozdaniem oraz po uzyskaniu rekomendacji Wojewódzkiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie,
uprzejmie informuję, że Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w dniu 8 września 2016 r.

Po upływie 2 lat od daty przyjęcia do sieci, mogą Państwo ubiegać się o uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie, zgodnie z procedurami zamieszczonymi na stronie internetowej Kuratorium Oświaty w Warszawie, zakładka Dyrektor i nauczyciel – Szkoły promujące zdrowie.

Życzę kolejnych sukcesów w drodze do uzyskania certyfikatu oraz satysfakcji z poprawy jakości zdrowia społeczności szkolnej.

Z poważaniem
Marzena Laskus

Specjalista
Wojewódzki Koordynator Szkół Promujących Zdrowie

Wydział Zwiększania Szans Edukacyjnych
Kuratorium Oświaty w Warszawie

Podsumowanie działań

Szkoła Podstawowa im. Ludwika Głowackiego w Janowie jest drugą szkołą w powiecie sochaczewskim i pierwszą w gminie Młodzieszyn, która należy do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Tematyka zdrowotna przewijała się w różnych działaniach podejmowanych w naszej szkole od zawsze. Od wielu lat współpracujemy z zaprzyjaźnioną Szkołą Podstawową im. Żołnierzy AK Cichociemnych w Brzozowie i ta współpraca była główną inspiracją do podjęcia decyzji przystąpienia do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

Wiedzieliśmy że nie będzie to łatwe zadanie. Pomysłodawcą i twórcą działań w nasze szkole była ówczesna dyrektor szkoły Mirosława Winnicka. Pod koniec 2013 r zaprosiła dyrektora SP w Brzozowie Andrzeja Grabarka oraz nauczycieli ze szkół z terenu gminy na spotkanie poświęcone programowi i dobrym praktykom Szkoły Promującej Zdrowie. Następnie z programem zostali zapoznani uczniowie oraz ich rodzice. W momencie zgłaszania naszej szkoły tj. 28 stycznia 2014 r. 98% społeczności szkolnej (uczniów, nauczycieli, rodziców i pozostałych pracowników szkoły) wyraziło aprobatę dla tworzenia szkoły promującej zdrowie.

17 kwietna 2014 r zostaliśmy wpisani na listę szkół kandydujących do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie. Od tego momentu nasze działania zostały zintensyfikowane i rozpoczęliśmy okres systematycznej pracy według opracowanego planu. Najważniejsze zadania, które realizowaliśmy to:

·   Ogólnopolska akcja Szklanka mleka i Owoce w szkole

·         Europejski Dzień Śniadania

24 kwietnia 2016 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Śniadania, który został zorganizowany pod hasłem „Znajdź czas na śniadanie”. Uczniowie klas I-VI i oddziału przedszkolnego przy wsparciu nauczycieli i rodziców zorganizowali wspólne śniadanie. Dzieci z przygotowanych składników robiły pyszne, zdrowe i kolorowe kanapki. Na stołach znalazły się także owoce, warzywa oraz płatki i jogurty. Celem tej akcji było zwiększenie świadomości na temat zdrowego odżywiania. Wierzymy, że udział w akcji przyczynił się do zmiany nawyków żywieniowych i większej dbałości w spożywaniu śniadania w domu i szkole. Chcemy w dalszym ciągu kontynuować takie akcje.

·         Bicie Rekordu Guinnessa w ramach programu „Śniadanie daje moc” – Największa lekcja gotowania zdrowego śniadania w dniu 7 listopada 2014 r. i 6 listopada 2015 r. – wspólne przygotowanie zdrowego śniadania przez nauczycieli, rodziców i uczniów klas 0-3. Próba z dnia 6 listopada 2015 r. pobicia Rekordu Guinnessa w największej lekcji gotowania zdrowego śniadania zakończyła się sukcesem! Komisja Guinnessa uznała udział 6778 uczestników i tym samym polska lekcja gotowania zdrowego śniadania okazała się najlepsza na świecie!

·         Piknik „Czas na zdrowie”

23 maja 2015 r. odbył się Piknik/Festyn Rodzinny pod hasłem „Czas na zdrowie”. Uroczystość zaczęła się projekcją filmów z serii „Śmietnik w mojej głowie”. Po projekcji odbył się konkurs wiedzy o zdrowiu, w którym brali udział uczniowie i rodzice. Miłym i smacznym akcentem było wspólne śniadanie, które zostało wcześniej przygotowane przez rodziców, uczniów, nauczycieli przy dużym wsparciu uczennic i ich opiekunów z ZSRCKU w Sochaczewie. Śniadanie było obfite i bogate w zdrowe składniki pokarmowe, witaminy i sole mineralne w postaci warzyw, owoców, nabiału, chudej wędliny i soków. Obfitość potraw i produktów zawdzięczaliśmy naszym sponsorom „Tesco Polska”, „Bakoma”, gospodarstwu „Tęczowy Ogród” oraz sklepowi „U Sławka”. Po śniadaniu był czas na gry i zabawy  ruchowe. Chętni mogli poczuć się zdrowo, kolorowo i dać się pomalować w warzywa i owoce. Wszyscy czekali na mecz piłki siatkowej rodzice kontra uczniowie. Dodatkową atrakcją była wystawa produktów zdrowej żywności – miodu, pieczywa, soków i serów z gospodarstw ekologicznych lokalnych producentów oraz mierzenie ciśnienia tętniczego i poziomu cukru. Strażacy z OSP Giżyce pokazali sprzęt strażacki i udostępnili go uczniom odpowiadając przy tym na ich pytania.

·         Spotkanie z dietetykiem Naturhause w ramach ogólnopolskiej akcji „UWAGA NADWAGA” dnia 12 listopada 2014 roku. Zaproszeni goście poznali zasady prawidłowego, zdrowego odżywiania, otrzymali również materiały merytoryczne dotyczące niwelowania błędów żywieniowych i wprowadzania właściwych nawyków odżywiania.

Po dwuletnim okresie kandydowania dzięki wielkiemu zaangażowaniu ówczesnej dyrektor Mirosławy Winnickiej i całej społeczności szkolnej oraz złożeniu wniosku o włączenie do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie wraz ze sprawozdaniem, a także po uzyskaniu rekomendacji Wojewódzkiego Koordynatora Sieci Szkół Promujących Zdrowie nasze działania zostały uwieńczone sukcesem.

Po upływie 2 lat od daty przyjęcia do sieci oraz po wypełnieniu procedur będziemy mogli ubiegać się o uzyskanie Wojewódzkiego Certyfikatu Szkoła Promująca Zdrowie.

Swoim przykładem chcielibyśmy zachęcić inne szkoły do włączenia się do pracy związanej z poprawą zdrowia społeczności szkolnej.

 Szkolny koordynator SzPZ - Małgorzata Żakowska

 

Szkoła Promująca Zdrowie – warunki przyjęcia

I. Warunki wstępne:

 1. Aktywność na rzecz promocji zdrowia w szkole i środowisku (działania te są zawarte                i widoczne w misji i wizji szkoły).
 2. Otwartość na zmiany.
 3. Przekonanie o słuszności idei Dyrektora szkoły oraz większości Rady Pedagogicznej.
 4. Aktywność i twórcze zaangażowanie w realizację ścieżki edukacyjnej – edukacja prozdrowotna (lub innych form realizacji edukacji zdrowotnej w przypadku placówki).

II. Okres przygotowawczy

1. Kontakt z Koordynatorem Wojewódzkim lub Koordynatorem Regionalnym.
2. Uchwała Rady Pedagogicznej.
3. Pisemna deklaracja chęci przystąpienia do sieci (załącznik 1).

Okres przygotowawczy trwa od roku do 3 lat, w czasie którego niezbędne jest:

·          odbycie form doskonalenia RP z obszaru SzPZ,

·          powołanie szkolnego zespołu i koordynatora,

·          podjęcie systemowych działań w zakresie promocji zdrowia – diagnoza, planowanie, realizacja, ewaluacja,

·          stałe monitorowanie samopoczucia całej społeczności szkolnej (badanie stopnia zadowolenia ze szkoły),

·          opracowanie raportów rocznych i raportu podsumowującego..

1. Przygotowanie

  Inicjacja – narodzenie się pomysłu i chęci tworzenia SzPZ w społeczności szkolnej.

  Propagowanie idei SzPZ w społeczności szkolnej, wśród rodziców i społeczności lokalnej.

  Pozyskiwanie uczestników i sojuszników.

  Powołanie szkolnego koordynatora i zespołu promocji zdrowia.

  Podjęcie wzajemnych zobowiązań przez osoby przystępujące do działania.

2. Diagnoza stanu wyjściowego

  Zebranie danych dotyczących aktualnych problemów ludzi, warunków funkcjonowania szkoły itd.

  Analiza tych danych.

  Ustalenie listy problemów wymagających rozwiązania.

3. Budowanie planu działań i ich ewaluacji

  Wybór problemu/ów (priorytetowego/-ych).

  Określenie przyczyn tych problemów i sposobów usunięcia tych przyczyn.

  Ustalenie celów.

  Zbudowanie planu działań dla osiągnięcia celów.

4. Działania

  Realizacja planu, monitorowanie działań (ewaluacja procesu) oraz dokonywanie niezbędnych korekt dla osiągnięcia celu.

5. Ewaluacja wyników działań

  Ewaluacja końcowa – sprawdzenie czy osiągnięto cel.

III. Przyjęcie do sieci wojewódzkiej

Po upływie okresu przygotowawczego Koordynator i Zespół Wojewódzki przyjmują szkołę do sieci wojewódzkiej pod warunkiem:

 1. Podtrzymania przez 60% społeczności szkolnej gotowości wstąpienia do sieci (zawarcie porozumienia pomiędzy szkołą a Koordynatorem Wojewódzkim).
 2. Dokonania ewaluacji podjętych działań;
 3. Przedstawienia raportu podsumowującego[1], który powinien zwierać:

·          wyniki diagnozy, opis problemu priorytetowego, sprawozdanie z realizacji projektu mającego na celu rozwiązywanie problemu priorytetowego, ewaluacja projektu,

·          opis stopnia akceptacji środowiska dla idei SzPZ w tym stopień świadomości i zaangażowania RP,

·          program edukacji zdrowotnej (w jaki sposób przebiega w szkole realizacje ścieżki?),

·          informację o współpracy z rodzicami i środowiskiem lokalnym,

·          informację w jakim zakresie przeszkolono Radę Pedagogiczną, uczniów, rodziców, nauczycieli, administrację,

·          opis pracy szkolnego koordynatora i zespołu wspierającego,

·          informację na temat wyników monitorowania samopoczucia całej społeczności szkolnej (stopnia zadowolenia ze szkoły),

·          opis dostępnego dla szkoły sposobu współpracy ze służbą zdrowia,

·          dodatkową dostępna dokumentację z przebiegu pracy (zdjęcia, kasety wideo, CD).

 1. Wizyta studyjna w szkole/placówce

Po przedstawieniu raportu i wizycie studyjnej Koordynatora Wojewódzkiego/Regionalnego i członków zespołów wspierających, Wielkopolski Kurator Oświaty na podstawie rekomendacji Koordynatora przyjmuje szkołę/placówkę do  MAZOWIECKIEJ SIECI SZKÓŁ PROMUJĄCYCH ZDROWIE.

III. Przyjęcie do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie

Szkoła, która została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie jest                   w dalszym ciągu wspierana i monitorowana przez Wojewódzkiego Koordynatora, a po upływie trzech lat, na podstawie przeprowadzonej przez szkołę autoewaluacji za pomocą odpowiednich narzędzi (http://www.cmppp.edu.pl/files/Narzedzia%20do%20autoewaluacjiZeszyt%2011.pdf) Koordynator może udzielić jej rekomendacji służącej przyjęciu do Krajowej Sieci Szkół Promujących Zdrowie.

IV. Certyfikacja

Szkoły, które przeprowadzą autoewaluację, opracują jej wyniki i przedstawią je w trakcie publicznej prezentacji będą miały dwie możliwości:

·         wystąpić z wnioskiem (http://www.cmppp.edu.pl/files/Nowy%20wniosek.pdf) o przyjęcie     do Krajowej Sieci SzPZ,

·         wystąpić z wnioskiem (http://www.cmppp.edu.pl/files/Nowy%20wniosek.pdf) o nadanie Polskiego Certyfikatu.

Przynależność do Krajowej Sieci SzPZ

Polski Certyfikat Szkoła Promująca Zdrowie

 • Szkoła przeprowadziła autoewaluację
 • W uznaniu jej wieloletniej pracy szkoła została przyjęta do Krajowej Sieci SzPZ (otrzymuje dokument potwierdzający ten fakt)
 • Pozostaje w Krajowej Sieci chcąc pracować nad swoim dalszym rozwojem zgodnie z modelem SzPZ (dla siebie i środowiska lokalnego)
 • Szkoła przeprowadziła autoewaluację
 • Ma świadomość oraz potwierdzenie Kapituły co do swoich mocnych stron w zakresie budowania modelu SzPZ (czuje się specjalistą w tym zakresie)
 • Jest gotowa dzielić się z innymi szkołami doświadczeniami jak dojść do ww. mocnej strony

 

 

Nowe artykuły

Wydarzenia w roku 2014 NIEPEŁNOSPRAWNI SĄ WŚRÓD NAS 12 grudnia zostaliśmy zaproszeni do Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Spółdzielni...
Opublikowano: 26/03/2017, 18:11
Wydarzenia w roku 2016
Opublikowano: 26/03/2017, 17:56
Wydarzenia w roku 2015  Zapraszamy  Jasełka 22 grudnia nasza sala gimnastyczna wypełniła się zaproszonymi gośćmi, rodzicami, nauczycielami i...
Opublikowano: 26/03/2017, 17:55
Promocja zdrowia  Szkoła Podstawowa im. płk Ludwika Głowackiego w Janowie została przyjęta do Mazowieckiej Sieci Szkół Promujących Zdrowie w dniu 8...
Opublikowano: 03/12/2014, 10:51
Drodzy Absolwenci        Ten list kierujemy do Was drodzy Absolwenci Szkoły Podstawowej w Ruszkach – Janowie, ponieważ pragniemy odtworzyć historię...
Opublikowano: 20/02/2014, 13:16

Licznik odwiedzin

Today1
Yesterday4
Week1
Month17
All13331